KURSY to przewodniki filmowe, które są odpowiedzią na nurtujące pytania Rodziców i Opiekunów dzieci z ASD (Spektrum Autyzmu).
Zamiast długich i wyczerpujących kursów, otrzymacie dostęp do potrzebnej wiedzy w jak najwygodniejszy i najkrótszy sposób.
Każdy odcinek to zamknięta esencjonalna wiedza.
Zapoznanie się z nim zajmie Ci mniej niż 25 minut.
Możesz z niego korzystać wielokrotnie w dogodnym czasie.
BLOKI TEMATYCZNE to przykłady rozwiązań w najważniejszych i najpilniejszych obszarach życia.
Dostępne BLOKI TEMATYCZNE
- RODZIC JEST NAJWAŻNIEJSZY (2 odcinki)
- KOMUNIKACJA (3 odcinki)
- ZMYSŁY (3 odcinki)
W przygotowaniu BLOKI TEMATYCZNE
- ZACHOWANIA TRUDNE (2 odcinki)
Zamiast długich i wyczerpujących kursów, otrzymacie dostęp do potrzebnej wiedzy w jak najwygodniejszy i najkrótszy sposób.
Każdy odcinek to zamknięta esencjonalna wiedza.
Zapoznanie się z nim zajmie Ci mniej niż 25 minut.
Możesz z niego korzystać wielokrotnie w dogodnym czasie.
BLOKI TEMATYCZNE to przykłady rozwiązań w najważniejszych i najpilniejszych obszarach życia.
Dostępne BLOKI TEMATYCZNE
- RODZIC JEST NAJWAŻNIEJSZY
(2 odcinki) - KOMUNIKACJA
(3 odcinki) - ZMYSŁY (3 odcinki)
W przygotowaniu BLOKI TEMATYCZNE
- ZACHOWANIA TRUDNE
(2 odcinki)
BLOK TEMATYCZNY – RODZIC JEST NAJWAŻNIEJSZY
Te dwa kursy skupiają się przede wszystkim na pomocy dla rodziców w momencie otrzymania diagnozy. Pomożemy Wam oswoić się z nową sytuacją. Znajdziecie tu metody i narzędzia pozwalające zarządzać nową sytuacją i odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Kursy pomogą Wam zaoszczędzić czas i skutecznie zaplanować działania. To od Waszych przekonań, myśli i działań zależy najwięcej.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym 2 odcinkowym kursem.
ODCINEK 1
Czym jest diagnoza i co może nas niepokoić w zachowaniach dziecka?
Jak odnaleźć się po otrzymaniu diagnozy?
Jak radzić sobie ze stresem?
OPIS ODCINKA
Na początku to TY – RODZICU musisz się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Po otrzymaniu diagnozy, przede wszystkim warto zając się sobą. Ten etap jest bardzo ważny. Ty w tym procesie jesteś najważniejszy, bo ASD waszych dzieci będzie Wam towarzyszyć wiele lat. Warto przygotować się do maratonu długodystansowca. To w jakim czasie i w jakiej kondycji dotrzecie do mety zależy od Waszej siły, odporności na stres i znalezieniu realnego wsparcia w otoczeniu.
Opowiemy dlaczego diagnoza jest ważna? Wskażemy jakie nam daje korzyści. Zaprezentujemy wam kroki milowe rozwoju dziecka już od 4 miesiąc – warto je obserwować od początku, one ułatwią rozmowę z terapeutami i lekarzami. Dowiecie się także jak strach i stres wykorzystać, aby były motorem waszych działań, a nie ucieczką przed działaniem. Poznacie 5 jego etapów i otrzymacie narzędzia jego kontroli.
ODCINEK 2
Jakie podejmować pierwsze decyzje po otrzymaniu diagnozy?
Jaki wybrać najskuteczniejszy plan działania?
Na czym się skupić?
OPIS ODCINKA
Rodzicu, rozpocząłeś całkiem nowy etap życia. Warto zaplanować jego cele. W tym odcinku pokażemy jak się do nich zabrać, od czego zacząć? Czym się kierować? Gdzie szukać wsparcia i pomocy? Jakich błędów wychowawczych nie popełniać. Zaprezentujemy metody, które pomogą okiełznać natrętne myśli. Pokażemy bardzo ciekawy list dorosłych osób z ASD do swoich rodziców, który poszerzy perspektywę patrzenia na spektrum i pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby własnych dzieci.
BLOK TEMATYCZNY – KOMUNIKACJA
Komunikacja jest jedną z najważniejszych umiejętności, które Rodzic przekazuje swoim dzieciom. Bardzo często odbywa się to naturalnie i bez dużego wysiłku. Jednak w rodzinach, w których dzieci mają trudności w porozumiewaniu, udana komunikacja wymaga wielu starań ze strony Rodziców. Mnożą się wątpliwości i pytania. Od czego zacząć? Na czym się skupić, gdy dziecko nie mówi? Co zrobić, gdy jego komunikacja jest monologiem i trudno mu nawiązywać kontakty z rówieśnikami?
Jak odczytywać zachowania dzieci, jaką funkcję w komunikacji mają ich trudne zachowania? W tym bloku tematycznym znajdziecie niezbędną wiedzę i sprawdzone techniki rozwijania możliwości komunikacyjnych swoich dzieci.
ODCINEK 1
Co realnie możesz zrobić i jak radzić sobie z najpilniejszymi problemami komunikacyjnymi swoich dzieci?
Jak budować fundamenty komunikacji?
OPIS ODCINKA
Właściwa komunikacja to podstawa życia społecznego. Komunikowanie, czyli dialog, jest nam potrzebny na co dzień, w każdej sferze naszego funkcjonowania. To jak będziecie komunikować się z własnymi dziećmi, opowiadać, słuchać i nawiązywać z nimi relacje to dla Was szansa na rozwijanie prawdziwej więzi i satysfakcji oraz niezależności Waszych dzieci. Podpowiemy Wam jak w codziennych czynnościach, obowiązkach i zabawach znaleźć przestrzeń do wspólnej nauki wartościowej, mądrej i otwartej rozmowy. Przedstawimy fundamenty dobrej komunikacji, skuteczne techniki w jej praktykowaniu i zasady, które pomogą zrozumieć świat Waszego dziecka.
ODCINEK 2
Poznaj preferencje swojego dziecka – to podstawa zrozumienia i porozumienia.
OPIS ODCINKA
Dobra komunikacja z dziećmi z ASD, wymaga od nas dorosłych poznania zarówno możliwości dziecka, jak i zastosowania skutecznych metod wspierających naukę komunikacji. Mowa nie jest umiejętnością wrodzoną, nabywamy ją w trakcie rozwoju. W tym odcinku przedstawimy techniki służące udanej rozmowie, wskażemy na czym warto się skupić i jak poznać preferencje dziecka. Będziemy rozpoznawać zachowania dziecka, które komunikuje się inaczej niż werbalnie. Poznamy sposoby pomagające zrozumieć jego komunikację i reakcje na otaczający świat. Sprawdzimy co ma na nie wpływ i z czego wynikają jego zachowania.
ODCINEK 3
Co realnie możesz zrobić, kiedy dziecko jeszcze nie mówi lub gdy jego rokowania na naukę mowy są niewielkie?
OPIS ODCINKA
Ten przewodnik dedykujemy przede wszystkim Rodzicom, których dzieci „jeszcze” nie mówią, ale mają dobre rokowania na posługiwanie się mową i tym, których dzieci w ogóle nie posługują się mową lub ich rokowania są bardzo niewielkie. Przedstawimy skuteczne metody stosowane w terapii komunikacji. Według większości dostępnych badań w tej dziedzinie, nie ma przeszkód, aby nauczyć komunikacji każdego, a także osoby z poważną niepełnosprawnością intelektualną. Przedstawimy założenia procesu nauki i wspierania rozwoju mowy, zaprezentujemy pomocne aplikacje i metody komunikacji alternatywnej.
BLOK TEMATYCZNY – ZMYSŁY
Zmysły mają olbrzymi wpływ na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka. W przypadku dzieci z ASD wiele z nich boryka się z nadwrażliwością lub podwrażliwością zmysłową. Prawidłowa współpraca wszystkich zmysłów określana jest jako proces Integracji Sensorycznej. To w jaki sposób mózg selekcjonuje, rozpoznaje, przetwarza i interpretuje informacje z narządów zmysłów (dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku) wpływa na codzienne funkcjonowanie dziecka. Gdy dziecko bywa niezdarne, jest ciągle w ruchu albo szybko się męczy, jeśli nie lubi konkretnych smaków, mycia włosów, ciągle zatyka uszy lub nie pozwala się dotykać, a niektóre ubrania bardzo je drażnią – to są sygnały dla rodziców, że ich dzieci mogą borykać się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym 3 odcinkowym kursem, w których rozwiejemy wątpliwości podpowiemy jak sobie z nimi radzić.
ODCINEK 1
Czym jest integracja sensoryczna?
Jak funkcjonują podstawowe zmysły: dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku?
Czym jest propriocepcja i dlaczego jest ważna dla dzieci z ASD?
Co powinno zwrócić Waszą uwagę w zachowaniu dziecka, jeśli jego kłopoty wynikają z potrzeby pracy nad integracją sensoryczną?
OPIS ODCINKA
Czym jest integracja sensoryczna i na czym polega? Gdzie szukać wykwalifikowanych terapeutów? Jak uniknąć najczęstszych błędów? Co powinno Was niepokoić w zachowaniu dziecka i co może wskazywać na kłopoty z integracją sensoryczna. Opowiemy o trzech typach zaburzeń sensorycznych (nadwrażliwość, obniżona wrażliwość/inaczej podwrażliwość, oraz poszukiwaniu stymulacji sensorycznej), poradzimy jak pomoc dziecku. Wyjaśnimy w jaki sposób odpowiednio dopasować strategię działania do każdego z zaburzeń. Opiszemy działanie podstawowych sześciu zmysłów: WZROK/ SŁUCH/WĘCH/ SMAK/ DOTYK/ PROPRIOCEPCJA. Wśród dzieci z ASD, narządy zmysłów najczęściej funkcjonują dobrze, dużo częściej mówimy o kłopotach z odbiorem i przetwarzaniem informacji z otoczenia, on właśnie przebiega inaczej. Nieprawidłowa praca sześciu podstawowych zmysłów będzie albo pomagała, albo przeszkadzała w prawidłowym rozwoju dziecka.
ODCINEK 2
Czym jest nadwrażliwość?
W czym ona się objawia, jakie są jej symptomy?
Co może nas niepokoić w zachowaniach dziecka?
Co robić, a czego unikać?
OPIS ODCINKA
Dla dzieci nadwrażliwych bodźce sensoryczne są odpychające, czyli bardzo niemiłe, wręcz bolesne. Wywołują negatywne reakcje emocjonalne i motoryczne. Co zaobserwujecie, jeśli Wasze dziecko zmaga się z nadwrażliwością? Poradzimy, jak działać w przypadku nadwrażliwości na podstawowe zmysły: WZROK/ SŁUCH/ WĘCH/SMAK/DOTYK/ PROPRIOCEPCJA. Przedstawimy podstawowe zalecenia dla rodziców.
ODCINEK 3
Czym jest niedowrażliwość?
W jaki sposób się objawia, jakie są jej symptomy?
Co może nas niepokoić w zachowaniach dziecka?
Co robić, a czego unikać?
OPIS ODCINKA
Niedowrażliwość to inaczej obniżona wrażliwość /niska reaktywność, wiąże się ona z poszukiwaniem stymulacji sensorycznej. Omówimy objawy i sposoby radzenia sobie z obniżoną reakcja na bodźce w przypadku podstawowych zmysłów: WZROK/SŁUCH/ WĘCH/SMAK/ DOTYK/PROPRIOCEPCJA.. Odpowiemy na pytanie, czy dziecko może mieć jednocześnie nadwrażliwość i podwraźliwość i na jakich ćwiczeniach fizycznych skupić się, aby następowała poprawa w organizacji ośrodkowego układu nerwowego. Podczas terapii stosowane są takie ćwiczenia, które odpowiednio stymulują mózg oraz układ nerwowy.